Preparaty zmniejszające wrażliwość komórek i rozszerzające oskrzela

Od bardzo dawna stosowano w leczeniu astmy oskrzelowej różne preparaty ziołowe. Liście wilczej jagody (Atropa belladonna) wchodziły w skład proszków, które spalane i wdychane przerywały napady astmy, ponieważ działały rozkurczająco na oskrzela. Starożytni Chińczycy poznali takie właśnie działanie efedryny i stosowali ją w leczeniu astmy od tysiącleci. W naszym wieku wprowadzono do lecznictwa adrenalinę i teofilinę. Ta ostatnia dobrze rozszerza oskrzela i może być bezpiecznie podawana doustnie, doodbytniczo lub dożylnie. W latach ostatnich zwraca się coraz częściej uwagę na szczególne zalety teofiliny jako leku przeciwastmatycznego wysoce skutecznego, a mało toksycznego. Liczne firmy farmaceutyczne wytwarzają obecnie tabletki teofiliny o przedłużonym działaniu, które podawane dwa razy dziennie – rano i wieczorem lub raz dziennie przed snem, umożliwiają w »wielu przypadkach skuteczne opanowanie duszności astmatycznej.

Od lat pięćdziesiątych pojawiły się w lecznictwie leki sympatykomimetyczne pokrewne adrenalinie. Zmniejszają one wrażliwość komórek i ich zdolność do uwalniania histaminy, pobudzając betareceptory komórkowe, działają też silnie rozkurczowo na oskrzela. Preparaty tej grupy wprowadzane do dróg oddechowych za pomocą inhalatorów wywołują rozkurcz oskrzeli i przerywają szybko i skutecznie napad astmy. Są wygodne w użyciu dla pacjenta i łatwe do zapisania dla lekarza, a do tego szeroko reklamowane, zostały więc bardzo szybko rozpowszechnione.

Okazało się jednak, że nadużywanie sympatykomimetyków z grupy izoproterenolu (Aludrine) grozi poważnym niebezpieczeństwem. U chorych, którzy stosują nadmiernie często inhalacje, preparaty te mogą – po pewnym czasie – kurczyć, a nie rozszerzać oskrzela i powodować stany ciężkiej, długotrwałej duszności groźnej dla życia, zwane stanem astmatycznym, przy przedawkowaniu działają też niekorzystnie na serce. Na przykład w grupie 62 chorych leczonych z powodu ciężkiego stanu astmatycznego w mojej klinice 22 osoby przekraczały wielokrotnie, w dniach poprzedzających hospitalizację, maksymalną dawkę dzienną inhalowanych preparatów.

Comments are closed.

Search
Advertisement
polecamy
  • adwokat rozwód olsztyn
  • rozwód separację alimenty unieważnienie małżeństwa ograniczenie lub pozbawienie adwokat olsztyn kancelaria adwokacka adwokaci
Najnowsze komentarze